Historia szkoły

Początki szkolnictwa na terenie Bilczewa sięgają XIX-go stulecia. Najstarsze informacje na temat szkoły pochodzą z 1868 r. Polska znajdowała się wówczas pod zaborami. Region koniński, a w nim i wieś Bilczew należały administracyjnie do zaboru rosyjskiego.

Dawną szkołą był drewniany, parterowy budynek o dachu krytym słomą. Posiadał jedną izbę lekcyjną, w której uczyły się dzieci z Bilczewa i okolicznych wsi takich jak : Jabłków , Święciec , Księży Ostrów, Trzy Borki , Wiązowie czy Strumyk.

W czasie zaborów nauczano w języku rosyjskim, używanie języka polskiego było zakazane i surowo karane. Szkoła w Bilczewie w czasie zaborów i wojen była wielokrotnie zamykana z powodów politycznych. Gdy wybuchła I wojna światowa w 1914 szkoła w Bilczewie została zamknięta z powodu braku nauczycieli. W 1916 władze zaborcze zezwoliły na ponowne jej otwarcie. W tym roku budynek szkolny w nieznanych okolicznościach został spalony .

Przed drugą wojną światową rozpoczęto budowę nowej szkoły. Najstarsza część budynku szkolnego pochodzi z 1937 r. Prace trwały do  1938  r. Nowy budynek był piętrowy, na parterze mieściły się sale lekcyjne, a na piętrze mieszkania dla nauczycieli. Władze okupacyjne w październiku 1939 uznały, że do szkoły obok polskich będą również uczęszczać dzieci niemieckie. Rok później pozwolono na naukę tylko niemieckim dzieciom. Po wojnie w 1945 otwarto szkołę ponownie dla polskich dzieci. Budynek szkoły wymagał remontu. Pomoce naukowe i meble wywieziono .

W latach 80-tych XX w. dobudowano skrzydło południowe, mieszczą się tam klasy IV-VI, gabinet Dyrektora Szkoły oraz kuchnia i mały korytarz. W latach 90-tych ubiegłego wieku szkołę wyposażono w łazienki, a także udostępniono do zajęć wychowania fizycznego salkę katechetyczną.

W 2012 roku Szkoła Podstawowa w Bilczewie została przez władze samorządowe zlikwidowana. Jednak dzięki pracy i zaangażowaniu rodziców założono Stowarzyszenie „Przyszłość”, które od tamtej pory kieruje placówką. Pierwszym prezesem stowarzyszenia i jednocześnie dyrektorem szkoły w tym okresie został Pan Sławomir Dąbrowski. W późniejszym czasie jego funkcję jako prezesa przejął Pan Mariusz Banasiak, a na stanowisko dyrektora szkoły powołano Panią Małgorzatę Wisniewską.

 

Kalendarz

Godzina